imos w nowej wersji cyfrowych funkcjonalności

 

Od aplikacji sieciowych po iX ECOsystem

Imos osiągnął swój cel łącząc dostawców sieci, producentów i klientów końcowych:
ECOsystem iX Interio redukuje procesy komunikacyjne i transakcyjne pomiędzy poszczególnymi jednostkami biznesowymi i sprawia, że ​​modele współpracy stają się bardziej atrakcyjne – nawet w różnych lokalizacjach.
iX Interio ewoluował od autonomicznych aplikacji, do zintegrowanych rozwiązań, które spełniają najwyższe standardy cyfryzacji, przekraczając zarówno bariery technologiczne, jak i granice usytuowania firmy.

Kształtowanie innowacyjnych modeli biznesowych
iX Interio opiera się na pakiecie aplikacji i baz danych, które łączą różnorodne społeczności użytkowników zaangażowanych w projektowanie, produkcję oraz sprzedaż mebli, tak samo lokalnie, jak i poza granicami firmy.” – wyjaśnia Krzysztof Rykowski, dyrektor Imos Polska.  
„W zależności od zastosowania i potrzeb, dla grupy użytkowników, dostępne są aplikacje desktopowe oraz takie, które opierają się na wymianie danych opartych na funkcjonalności dostępu poprzez chmurę. Pamiętajmy, że nie wszystkie komponenty są koniecznie i wymagane dla naszej firmy. Bez względu na to w jakim systemie pracujemy, warto wiedzieć, że głównych składnikiem i elementem spajającym wszystkie funkcjonalności, jest centralna baza danych produktów, która rozszerza interfejsy procesów i zapewnia niezawodny przepływ informacji, w trybie ciągłym.” – dodaje K. Rykowski

Aplikacje zintegrowane z siecią internetową

Oprócz rozwijania funkcji lokalnych systemu Imos, programiści i developerzy spędzili ostatnie dwa lata, koncentrując się na konstruktywnym połączeniu różnych technologii. Dzięki temu teraz, internetowe rozwiązania sprzedażowe komunikują się bezpośrednio na poziomie danych z aplikacjami projektowymi, opartymi na CAD i na odwrót. Klienci końcowi i projektanci wspólnie pracują nad pomysłami, które mogą być wymieniane online, co daje możliwość osiągnięcia wspólnych rozwiązań. Aplikacje komunikują się za pośrednictwem usług internetowych i umożliwiają różne warianty edytowalnych wyników.

Projektowanie dla profesjonalistów i amatorów

Planowanie powinno być przyjemne, zarówno dla projektanta, jak i klienta. Stąd aplikacja internetowa iX NET została rozszerzona o wiele nowych funkcji, w których za najważniejsze wytyczne przyjęto: szybkość projektowania, użyteczność i interoperacyjność. Ponadto ulepszono fotorealistyczną prezentację wyników planowania, wykorzystując nowe techniki materiałowe, oświetleniowe i renderujące. Wytycznymi dla tych zmian było założenie zwiększenia szybkości projektowania, łatwości obsługi oraz interaktywności i współdziałania.
Fotorealistyczna prezentacja wyników projektowania, została ulepszona dzięki zastosowaniu nowych technologii, zaopatrzonych w nowe materiały, oświetlenia i techniki renderowania. Wyniki te dzięki nowej funkcjonalności mogą być teraz udostępniane publicznie, w interaktywnej wersji 3D, w sieciach społecznościowych.


Ruchome meble lub animowane wyposażenie

Forma podąża za funkcjonalnością” – to ważna wytyczna dla planistów, projektantów i architektów. Formę można łatwo rozpoznać na podstawie rysunków i fotorealistycznych obrazów. Jednak funkcja mebli często ukrywa się za prostym frontem i pozostawia widza w niewiedzy. Nowa wersja oprogramowania iX 2019, oferuje możliwość pokazania (uwidocznienia) tych funkcjonalności – we wszystkich aplikacjach – tak samo konstrukcyjnych, jak i sprzedażowych.

Teraz wszystkie ruchome elementy konstrukcji mebli, takie jak drzwi, klapy lub szuflady, zyskują interaktywność – dzięki tej interaktywności można meble otwierać, zamykać, zaglądać, itp., tak jak w prawdziwym świecie. Daje to możliwość obserwatorowi spojrzenie do wnętrze mebla oraz doświadczanie kinematyki zastosowanych w nich komponentów. Przedstawione jest to zarówno w wersji uproszczonej, jak i w formie zaawansowanej, w której odwzorowana jest realistycznie dynamika realnych okuć.

Wirtualna Rzeczywistość drugiej generacji

Około dwa lata po premierze pierwszych aplikacji VR, firma Imos przedstawia następną generację zastosowania wirtualnej rzeczywistości.  VR jest teraz nie tylko narzędziem do prezentacji wyników projektowania, ale staje się kanałem komunikacyjnym wykorzystywanym w bezpośrednim dialogu z klientem, w fazie projektowania. Meble można teraz projektować wspólnie z klientem, w lokalnym salonie lub online w odległych lokalizacjach. Wyniki tych projektów iX PLAN, iX CAD lub iX NET dostępne są bezpośrednio przez VR lub wirtualną rzeczywistość.

Budowa mebli staje się bardziej komfortowa

Centralnym zastosowaniem ECOsystem iX Interio jest nadal iX CAD. Za jego pomocą tworzone są parametryczne konstrukcje meblowe, które umożliwiają kompleksowy proces od sprzedaży do produkcji. Ta potężna aplikacja została gruntownie zmieniona w podstawowych elementach operacyjnych. iXplorer obsługuje wybór i dostosowanie poszczególnych elementów projektu.
Oprócz nowoczesnego interfejsu użytkownika, znaczący nacisk położono tu na optymalizację procedur operacyjnych. Graficzne podpowiedzi, interaktywny interfejs użytkownika i funkcja automatycznego powiększania przy wyborze komponentu do modyfikacji szczegółów, to tylko kilka funkcji, które upraszczają i przyspieszają codzienną pracę z iX CAD.

Wsparcie projektowo-konstrukcyjne

Kto nie zna wytycznych projektowych? W założeniu, meble i elementy wyposażenia, mają być połączone razem w taki sposób, aby w pomieszczeniu tworzyły ze sobą harmonijny obraz przestrzenny. Niby proste – a jednak sprawa się komplikuje, kiedy tworzymy projekt dla przestrzeni, np. w starym budownictwie, gdzie można spotkać występy ścienne, belki, kolumny, kanały grzewczo-wentylacyjne, itp. Wówczas wykonanie projektu, dla takiego otoczenia, może przysporzyć wiele trudności.  

I tu twórcy iX CAD wyszli z inicjatywą i opracowali parę udogodnień. Teraz za pomocą nowych funkcjonalności iX CAD, standardowy korpus mebla lub element wyposażenia, może ‘płynnie’ dostosować się do konturu ściany, krzywizny dachu czy innych przeszkód. Taka funkcjonalność daje możliwość bezpiecznego i szybkiego planowania wycięć, fazowań, wgłębień i elementów wewnętrznych, przy jednoczesnym, bezpośrednim monitoringu wszystkich bieżących zmian projektowanego mebla.

Indywidualne rysunki i dokumenty – szybko i bezbłędnie

Pomimo postępującej cyfryzacji i digitalizacji, rysunki techniczne całości projektu, produktów lub poszczególnych komponentów, są nadal niezbędne, zarówno przy sprzedaży, jako podstawa kontraktu, jak i jako instrukcja do produkcji i montażu. Różnią się one w zależności od rodzaju wykorzystania, jednak korzystają one z tych samych danych dostępnych we wspólnej bazie.
Wersję iX Interio CAD 2019 została poprawiona i zoptymalizowana względem problemów, które występowały w wersji poprzedniej. Poprawiono problemy w pozycjonowaniu wymiarów i edycji tekstów. Okrągłe i wielokrotne komponenty są teraz wyświetlane bezbłędnie, podczas generowania dokumentów produkcyjnych.

Dostarczanie danych CNC dla złożonych procesów
W iX Interio CAM dostępne są również nowe funkcje. Opracowano specjalne strategie frezowania dla obróbki drewna litego, a wyświetlacz na etykiecie komponentu został ulepszony. Kontrola zespołu oklejania krawędzi na maszynach CNC została całkowicie zmieniona, dzięki czemu maszyny te mogą być wyposażone w niezbędne dane znacznie wygodniej. Dotyczy to przede wszystkim maszyn liderów rynku.

Lepsze zarządzanie projektami na dużą skalę

Duże projekty mebli, które składają się z kilku pomieszczeń lub nawet pięter, zostały poddane kilku korektom, w trakcie projektu i realizacji. Mogą one teraz obejmować: zmiany nieprawidłowych pomiarów; ponowne planowanie podczas fazy wykonania; oraz zmiany w wykonaniu różnych wariantów. Ecosystem iX Interio 2019 oferuje pomoc w zarządzaniu tych zmian – odpowiednie narzędzia dostępne w iX Interio Organizer, pozwalają na uwzględnienie struktur budynku, takich jak podłoga, powierzchnia, pomieszczenie czy miejsce pracy. Do tych struktur można przypisać indywidualne planowanie iX Interio CAD oraz przypisanie zamówień częściowych. Po przypisaniu zmiany mogą być zmieniane globalnie; dla pojedynczych struktur budowlanych, lub dla pojedynczej stacji roboczej – i to jedynie za pomocą kilku kliknięć myszką, poprzez przyjęcie odpowiedniej zmiennej wykonawczej. Jednak wykonanie odbywa się tylko wtedy, gdy aktualizowany jest odpowiedni rysunek lub zlecenie częściowe. Wówczas korygowane są wszystkie parametry wraz z listą części i wykorzystanych elementów.

Wspieranie digitalizacji budynków

To, co wciąż postrzegane jest w Europie jako odosobniony przypadek,  w innych szerokościach geograficznych, traktowane jest jako popularne i powszechne. Chodzi  o dostarczenie danych planowania 3D dla aplikacji BIM (Building Information Modeling), w wymiennym formacie IFC (Industry Foundation Class) dla producentów i menedżerów, gdzie wymagany jest przynajmniej poziom BIM 2. Aktualna wersja Imos Interio iX 2019 może dostosować poziom szczegółowości w wyświetlaczu 3D i wygenerować wymagane formaty zastępcze zgodnie z potrzebami.

Zapraszamy na stoisko Imos na targach LIGNA

W tym roku imos AG będzie wystawiał się w hali 15, stoisko G47.

Podczas targów zaprezentujemy działający system Ecosystem iX Interio i pokażemy aktualne osiągnięcia w laboratorium iX. Co 30 minut będzie odbywać się iXperience Show, dzięki któremu każdy użytkownik będzie mógł przenieść się do wirtualnego świata. Wirtualnym wycieczkom będzie towarzyszyć cyfrowy asystent – RobiX.

Komentowanie jest wyłączone