Kompleksowo i mobilnie
– imosNET/CAD/CAM/DATA

 Sprzedaż internetowa

Kompleksowo i mobilnie – imosNET/CAD/CAM/DATA

Na nadchodzących targach, które odbędą się w roku 2014, firma imos AG będzie prezentowała najnowszą wersję programu „Interior Design Software“ o numerze 11.0. Oprócz licznych optymalizacji i nowości w programach CAD, CAM oraz NET po raz pierwszy zostanie pokazany imos 360, który umożliwi klientowi aktywne uczestnictwo w procesie projektowania.

 

Tradycją jest już, że firma imos AG na corocznych targach odbywających się na całym świecie, prezentuje swoje najnowsze oprogramowanie. Oprócz licznych ulepszeń wersja 11.0 oferuje kompleksowy przepływ danych, począwszy od ofertowania, aż po proces produkcyjny. Aktualna strategia „sales-to-machine” poszła jeszcze dalej: dzięki imos 360 klient może aktywnie uczestniczyć w powstawaniu jego mebli.

 

imos 360: wirtualne meble w realnych pomieszczeniach

360 oznacza „dookoła“ lub „całościowy“ – dotyczy to zarówno pomieszczenia, czasu, jak i procesu. To nazwa nowej grupy produktowej firmy imos AG, która umożliwia włączenie klienta w proces projektowania i ofertowania.

Dostępne są również aplikacje na urządzenia mobilne, jak smartfony i tablety, które pozwalają producentom na bezpośrednią komunikację z klientami oraz wymianę danych poprzez cloud. Klient może między innymi zobaczyć projekt mebli w 3D we własnych, wirtualnych czterech ścianach. W ten sposób klient staje się częścią procesu projektowania i ma wpływ na ostateczny kształt tego projektu.

Zasada działania imos 360 jest prosta: pliki 3D utworzone za pomocą imos CAD są przechowywane w chmurze i klienci mogą je pobrać za pomocą aplikacji „imos 360 App” na swój smartfon lub tablet. Umożliwia ona wymianę danych, jak panoramy 360 stopni, zdjęcia, ceny oraz najróżniejsze dokumenty, zwłaszcza moduł AR jest szczególnie przydatny dla klientów.

AR oznacza „Augmented Reality“. Technologia ta umożliwia posiadaczom smartfonów oraz tabletów wizualizację mebli w rzeczywistych pomieszczeniach. Urządzeniem mobilnym wyposażonym w kamerę można nagrać rzeczywiste otoczenie i pobrać z imos 360 meble 3D w wybranych kolorach i fornirach. Do nagranego otoczenia można wstawić różne warianty mebli i – o ile pozawalają na to prawa autorskie producenta – zapisać zdjęcia, aby np. umieścić je na portalach społecznościowych, jak Facebook, w celu omówienia ich z innymi osobami. Ponadto kanał komunikacji między producentem a klientami został znacznie rozbudowany, teraz klient może określić, jakie zmiany mają być wprowadzone, w bezpośredniej komunikacji przez App.

 

Dr. Frank Prekwinkel, Członek Zarządu imos AG, objaśnia koncepcję: „Co trzecia osoba w Niemczech posiada smartfon i ten trend jest wzrastający, nie tylko w Niemczech, ale globalnie. Urządzenia mobilne to doskonałe narzędzia do robienia i przeglądania zdjęć oraz pobierania i przesyłania ich do innych osób. Ponadto dostępne są liczne usługi w zakresie komunikacji i wymiany danych. Na przestrzeni ostatnich lat powstała wydajna platforma komunikacyjna, którą chcemy udostępnić użytkownikom naszego systemu. Dzięki imos 360 umożliwiamy naszym użytkownikom poprawienie ich procesów i zacieśnianie kontaktów z klientami. Pragnieniem nowoczesnych konsumentów jest, aby projektowanie i zamawianie mebli było tak proste, jak np. rezerwowanie lotów czy hoteli.”

 

imos NET 4.0: nowe możliwości sprzedaży mebli przez Internet

imos NET już od wielu lat doskonale sprawdza się w branży B2B jako narzędzie do sprzedaży mebli i wyposażenia. Nowy moduł NET Designer umożliwia interaktywną konfigurację mebli w 3D. Wystarczy przeciągnąć i upuścić poszczególne komponenty, aby otrzymać nowe warianty mebli.

Moduł do projektowania pomieszczeń został rozszerzony o nowe funkcje do projektowania kuchni. Blaty robocze, listwy oświetleniowe lub cokoły można generować bezpośrednio na podstawie wymiarów projektowych. Projekt można wygenerować w różnych widokach z wymiarami lub w formie realistycznej wizualizacji.

 

Na licznych targach można zobaczyć, jak dostosować standardowy interfejs użytkownika imos NET 4.0 do indywidualnych potrzeb i upodobań użytkownika. Ponieważ system pracuje w oparciu o przeglądarkę internetową, z łatwością można go umieścić na stronie internetowej producenta lub sprzedawcy. Tej technologii użyto już do zaprojektowania sklepów internetowych, kompleksowo obsługujących cały proces: od wyboru dokonanego przez klienta, aż po produkcję.

 

imos CAD 11.0: łatwe konstruowanie mebli w 3D

imos CAD to sztandarowy produkt firmy imos AG, wersja 11.0 oferuje liczne nowości. imos AG włączył w proces rozwoju swoich klientów z różnych branż. I tak na przykład producenci lad mieli wiele cennych pomysłów, jak zoptymalizować edytowanie rysunków, a na potrzeby projektów indywidualnej zabudowy wprowadzono daleko idące zmiany pozwalające na tworzenie dowolnych konstrukcji. Szwajcarskiemu producentowi kuchni Zbären Kreativküchen AG zależało na rozciąganiu 3D jednego lub kilku przedmiotów jednocześnie. Wersja 11.0 umożliwia nie tylko zwykłe rozciąganie przedmiotów, ale jednocześnie oblicza na nowo wartości logiczne, takie jak połączenia i fugi. Matthias Wampfler, specjalista ds. przygotowania produkcji w Zbären, podsumowuje: „Ta funkcja jest dla nas bardzo ważna i podwójnie korzystna. Czasami pierwszy projekt jest tylko generalnym pomysłem na kuchnię. Funkcja rozciągania 3D pozwala na elastyczne dostosowanie zaprojektowanych obiektów do rzeczywistych wymiarów pomieszczenia. Ponadto klienci wprowadzają zmiany na wszystkich możliwych etapach projektowania. Jeśli zatem należy usunąć dolną szafkę, dać szerszą lub węższą, zmiany te można wprowadzić z łatwością, bez konieczności zmieniania całej konstrukcji, a przy tym ma się pewność, że wszystko się zgadza.”

Głównym narzędziem systemu jest Organizer, który służy do zarządzania zleceniami i projektami. W najnowszej wersji programu został on całkowicie zmieniony i otrzymał nowy interfejs użytkownika, a jego obsługa została dostosowana do procesów projektowania i ofertowania. Zintegrowany „Order Manager“ umożliwia producentom przetwarzanie zamówień również bez CAD. Order Manager korzysta z funkcji kalkulacji systemu imos oraz z kartoteki klientów, za jego pomocą można tworzyć i drukować oferty dla klientów. Także zarządzanie danymi podstawowymi oraz ich wprowadzanie zostało zoptymalizowane i uproszczone.

Najnowsza wersja zawiera także aktualne dane o okuciach znanych producentów. Za pomocą imos Design Catalog można pobrać dane z najnowszego katalogu firmy Hettich, aktualne produkty firmy Grass lub okucia firmy Häfele bezpośrednio do imos CAD.

 

Nowe rozwiązania w imos CAM

Nowe rozwiązania są szczególnie widoczne w obszarze CAM: oprócz programu imos CAM MAX do sterowania obrabiarkami CNC z interpolacją 5-osiową użytkownicy otrzymują także zupełnie nowy sposób generowania danych CAM. Wersja CAM 11.0 to otwarty system, który może obsługiwać obrabiarki 3-, 4- lub 5-osiowe w różnych konfiguracjach. Sercem tej technologii jest tak zwany Workflow Center. Tutaj można wprowadzić parametry maszyn oraz procesów technologicznych, które tworzą tzw. workflow. Poszczególne elementy mebli można przyporządkować do konkretnego workflow, który definiuje ich produkcję na różnych maszynach.

Korzyści widać od razu. Wcześniej można było programować tylko poszczególne maszyny, a teraz kompletne procesy. Hubert Schrader, Product Manager CAD/CAM wymienia korzyści: „Uproszczona kolejność znacznie podnosi elastyczność procesu produkcyjnego. Ma to szczególne znaczenie w przypadkach awarii jakiejś maszyny lub przejściu na nowe maszyny. Do tego dochodzi uproszczona konfiguracja, co oznacza znaczną oszczędność czasu i nakładu pracy na obróbkę CNC.”

Last but not least system jest elastyczny i umożliwia rozwój firmy i parku maszynowego, ponieważ może on obsługiwać dowolną liczbę maszyn.

 

Jeden system, wiele możliwości

imos 11.0 to nie tylko nowe funkcje i technologie, ale całościowy i kompleksowy system. Wszystkie moduły są wzajemnie kompatybilne i mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Sprzedaż mebli on-line

Comments are closed